تست IGBT اینورتر

معرفی IGBT

IGBT یک قطعه نیمه هادی با سه پایانه می باشد که بعنوان یک سوئیچ الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد و در مدل های جدید دارای راندمان بالا و سوئیچینگ سریع می باشد.

این وسیله در بسیاری از لوازم مانند: خودرو های برقی، قطارها، یخچال های سرعت متغییر، دستگاه های تهویه هوا و حتی در سیستم های استریو با تقویت کننده های سوئیچینگ به عنوان سوئیچ الکتریکی استفاده می شوند.

شماتیک igbt

از آنجایی که IGBT برای خاموش و روشن شدن سریع طراحی شده است، تقویت کننده هایی که از آن استفاده می کنند معمولا شکل موج های پیچیده را با مدولاسیون پهنای پالس و فیلتر های پایین گذر ترکیب می کنند. در بحث سوئیچینگ، دستگاه های مدرن نرخ تکرار پالس های خود که در محدوده فرکانس های مافوق صوت هستند را به رخ می کشند که حداقل ده برابرِ بالاترین فرکانس صوتی ای است که یک دستگاه تقویت کننده صوتی آنالوگ از آن استفاده می کند.

IGBT مشخصات گیت-درایو ساده ی ماسفت ها (MOSFET) و قابلیت ولتاژ اشباع پایین ترانزیستور دو قطبی را با هم ترکیب می کند. به طوریکه یک گیت FET ایزوله برای ورودی کنترل و یک ترانزیستور قدرت دوقطبی به عنوان سوئیچ را در یک دستگاه واحد جمع می کند.

IGBT برای کاربری های فشار متوسط و فشار قوی مانند منابع تغذیه سوئیچینگ، کنترل الکتروموتور و گرمایش القایی مورد استفاده هستند. ماژول های IGBT بزرگ معمولا دستگاه های زیادی را به صورت موازی در بر می گیرند و می تواند جریان های بسیار بالایی را منتقل کند.

مدار داخلی igbt

IGBT مزایای یک ماسفت قدرت و یک ترانزیستور دوقطبی قدرت را با یکدیگر ترکیب می کند. در واقع ساختار آن ترکیبی ازاین دو دستگاه می باشد. همانطور که در پایین نشان داده شده، ورودی آن ساختار یک گیت MOS را دارد و خروجی از یک ترانزیستور PNP تشکیل شده است.

جریان راه اندازی بیس برای ترانزیستور PNP از طریق کانال ورودی تامین می شود.علاوه بر ترانزیستور PNP ، یک ترانزیستور NPN نیز وجود دارد که با اتصال کوتاه کردن بیس و امیتر به فلز منبع MOSFET غیرفعال شده است.4 لایه PNPN ، که شامل ترانزیستور PNP و ترانزیستور NPN است ، ساختار یک تریستور را تشکیل می دهند ، که این امر احتمال لچ شدن را ایجاد می کند.

IGBT برخلاف MOSFET قدرت ، دیود معکوس انتگرالی را ندارد که به صورت پارازیت وجود داشته باشد ، و به همین دلیل باید در صورت لزوم با دیود بازیابی سریع مناسبی متصل شود.

تعمیر انواع اینورتر

نحوه تست IGBT اینورتر

روش اول؛ تست IGBT اینورتر با مولتی متر

پایه های igbt

قدم اول

 • G1 را با E1 و G2 را با E2 اتصال کوتاه کنید. با یک مولتی متر که روی تست دیود تنظیم شده محل اتصال C1-C2 E1 را بررسی کنید.
 • با قراردادن پروب مثبت روی C1 و پروب منفی روی C2 E1 باید روی مولتی متر حالت مدار باز را مشاهده کنید.
 • اگر جای پروب ها عوض کنید باید روی مولتی متر ولتاژ افت دیود را ببیند.

قدم دوم

 • محل اتصال C2 E1-E2 را بررسی کنید.
 • با قراردادن پروب مثبت روی C2 E1 و پروب منفی روی E2 باید روی مولتی متر حالت مدار باز را مشاهده کنید.
 • اگر جای پروب ها عوض کنید باید روی مولتی متر ولتاژ افت دیود را ببیند.

قدم سوم

 • یک باتری 6 ولت تهیه کنید.
 • پایه مثبت باتری را به G1 و پایه منفی آن را به E1 وصل کنید.
 • مولتی متر را در حالت تست دیود قرار دهید. با اتصال پروب ها به C1-C2E1 در هر دو حالت باید ولتاژ افت دیود را مشاهده کنید.

قدم آخر

 • اگر IGBT در تمام تست های بالا قبول شد، سالم است.

مدار تست igbt

بعد از اینکه مدار تست IGBT اینورتر (الف) را تشکیل دادید،

 • وقتی که سوئیچ LED ON را بفشارید، اگر LED روشن شود، IGBT خوب (سالم) و در غیر اینصورت بد (خراب) است.
 • وقتی که سوئیچ LED OFF را بفشارید اگر LED خاموش باشد IGBT خوب (سالم) است. در غیر اینصورت IGBT بد (خراب) است.

مدار تست igbt

بعد از اینکه مدار تست IGBT اینورتر (ب) را تشکیل دادید،

 • وقتی سوئیج را بفشارید اگر LED روشن باشد IGBT خوب (سالم) است ولی اگر LED خاموش باشد، IGBT بد (خراب) است.
 • وقتی سوئیچ را رها کنید اگر LED خاموش باشد، IGBT خوب (سالم) است. در غیر اینصورت IGBT بد (خراب) است.

 در پایان امیدواریم این مقاله نیز مورد توجه تان قرار گرفته باشد.

منابع؛

file:///H:/IGBT%20testing/How%20To%20Test%20IGBT.htm

file:///H:/IGBT%20testing/How%20to%20Test%20IGBT(%20Find%20bad%20IGBT%20)%20-%20Leets%20academy.htm

4 دیدگاه

 • با سلام و خسته نباشید درایو سانترنو تک فاز به سه فاز دارای 6 عدد igbt سه پایه به شماره 20n60kda میباشد که بعد از باز کردن درایو و تست آنها 4 عدد از igbt ها سوخته بودند از آنجایی که این شماره تو بازار نبود 4 عدد igbt با شماره FGA25N120ANTD تهیه و جایگزین کردم و متاسفانه درایو تو فرکانس بالای 40 هرتز بدون بار یکی از igbt هارو ترکوند لطفا دلیل آن را بفرمایید.

  • سلام حسین جان

   دلایل مختلفی می تواند وجود داشته باشد خرابی گیت درایو سوئیچ یا نامنطبق بودن گیت درایو با سوئیچ می تواند عامل ایجاد مشکل باشد همان عاملی که باعث خرابی قبلی درایو شده است هم باید شناسایی و مرتفع گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *