فیوز حرارتی چیست

فیوز حرارتی چیست؟

یک فیوز حرارتی یک قطع کننده حرارتی است که برای حفاظت و ایمنی مدارات را در هنگامی که بیش از حد داغ می شوند، باز می کند. این قطعه حرارت ایجاد شده به دلیل اضافه جریان ناشی از اتصال کوتاه یا خرابی قطعات را تشخیص ادده و مدار را باز می کند.فیوز حرارتی با افت حرارت خود به خود همانند قطع کننده مدار ریست نمی شود. و در هنگام عمل کردن و خطا باید تعویض گردند.

فیوز حرارتی

بر خلاف فیوزهای الکتریکی و مدار شکن ها، فیوزهای حرارتی فقط به دمای اضافی واکنش نشان می دهند نه جریان اضافی، مگر اینکه جریان اضافی به قدری کافی زیاد باشد که فیوز حرارتی خودش داغ شده و به دمای عملکرد خودش برسد.

بر خلاف فیوزهای الکتریکی و مدار شکن ها، فیوزهای حرارتی فقط به دمای اضافی واکنش نشان می دهند نه جریان اضافی، مگر اینکه جریان اضافی به قدری کافی زیاد باشد که فیوز حرارتی خودش داغ شده و به دمای عملکرد خودش برسد.

ساختمان فیوز حرارتی نوع اول

فیوزهای حرارتی نوع دوم از پایه های متقارن محوری ، عنصر حرارتی الیاژ فلزی که در دمای مشخص ذوب می شود، ترکیب ویژه برای جلوگیری از اکسید شدن عنصر حرارتی و عایق سرامیکی تشکیل شده است. رزین ترکیبی خاص با افزایش دمای محیط شروع به مایع شدن می کند و با رسیدن دما به نقطه ذوب عنصر حرارتی ، کشش سطحی ایجاد می کند. به دنبال آن با ذوب شدن ترکیب فلزی که دو پایه اتصال را بهم وصل می کند ، پایه ها به عقب کشیده شده و مدار را به طور دائم قطع می کند.

ساختمان فیوز حرارتی نوع اول

فیوزهای حرارتی نوع دوماز پایه های متقارن محوری ، عنصر حرارتی الیاژ فلزی که در دمای مشخص ذوب می شود، ترکیب ویژه برای جلوگیری از اکسید شدن عنصر حرارتی و عایق سرامیکی تشکیل شده است. رزین ترکیبی خاص با افزایش دمای محیط شروع به مایع شدن می کند و با رسیدن دما به نقطه ذوب عنصر حرارتی ، کشش سطحی ایجاد می کند. به دنبال آن با ذوب شدن ترکیب فلزی که دو پایه اتصال را بهم وصل می کند ، پایه ها به عقب کشیده شده و مدار را به طور دائم قطع می کند.

فروش تجهیزات حفاظت الکتروموتور

اصطلاحات فیوزهای حرارتی

 تعاریف زیر برای انواع فیوزهای حرارتی قابل اعمال است.

دمای باز کردن / دمای قطع

دمایی که فیوز حرارتی هنگام عبور 0.1 آمپر یا کمتر در حمام روغن کنترل شده در نرخ افزایش دامای 1 درجه سانتیگراد در دقیقه باز می شود. دمای عملکرد درجه حرارت عملکرد نامی فیوز حرارتی نیست.

دمای نامی عملکرد (Tf)

دمای نامی عملکرد بر اساس استانداردهای ایمنی می باشد. تلرانس دامی نامی عملکرد در استاندارد IEC 60691+0 , -10 °C است. و تلرانس برای METI مقدار ±7°Cبه جز برخی تیپ ها است.

دمای نگه داشتن (Th)

بالاترین دمای فیوز حرارتی که در آن هنگام عبور جریان نامی برای 168 ساعت ، مدار را باز نمی کند.

 حد حداکثر دما (Tm)

 بالاترین درجه حرارت فیوز حرارتی که در آن پیوستگی به مدت 10 دقیقه پس از عملکرد فیوز حرارتی رخ نمی دهد.

حداکثر دمای استفاده

بالاترین دمای فیوز حرارتی که در آن کار نمی کند یا دمای عملکرد پس از قرار گرفتن در مدت زمان مشخصی به طور قابل ملاحظه ای بالاتر نمی رود.

 جریان نامی (Ir)

حداکثر جریان مجاز که فیوز حرارتی قادر به عبور آن است.

ولتاژ نامی (Ur یا Vr)

حداکثر ولتاژ مجاز که می تواند روی فیوز حرارتی اعمال شود.

مرجع؛  thermalcutoff.com

2 دیدگاه

  • سپاس از شما کار شناسان محترم که با داتش بالای فنی سعی در ارتقای سطح کیفی افراد در زمینه فنی شغلب خود دارند اهتمام میورزید درود به شرفتان

    • سلام حسین جان

      ممنونم از لطفی که به ما دارید. باعث دلگرمی ما شدید. خدا شما را حفظ کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *