پنوماتیک

سیستم های پنوماتیک

یک سیستم پنوماتیک سیستمی است که از هوای فشرده برای انتقال و کنترل انرژی استفاده می کند. سیستمهای پنوماتیک برای دربهای قطار، خطوط تولید اتوماتیک، و گیره های مکانیکی و … استفاده می شوند.

در شکل زیر دو مورد از سیستمهای پنوماتیک متداول مورد استفاده در بخش های صنعتی نشان داده شده است.

سیستم های پنوماتیک در صنعت

مزایای سیستم های پنوماتیک

سیستمهای کنترل پنوماتیکی در حال حاضر به ویژه در بخشهای صنعت، به گستردگی مورد استفاده هستند. برای استفاده در ماشینهای اتوماتیک، سیستمهای پنوماتیک مزایای بسیاری دارند.

1- اثر بخشی بالا

خیلی از کارخانه ها خط تولید تجهیز شده با هوای فشرده و کمپرسورهای قابل حمل دارند. و از هوای نامحدود محیط اطراف برای تولید هوای فشرده استفاده می کنند. علاوه بر این، در استفاده از هوای فشرده فاصله محدودیت زیادی نیست. چون می تواند به راحتی توسط لوله ها به محل مورد نیاز حمل گردد. پس از استفاده، هوای فشرده می تواند مستیقما در محیط اطراف ما بدون انجام هیچ نوع فرآیندی رها گردد.

2- دوام و قابلیت اطمینان زیاد

اجزای پنوماتیکی بی نهایت بادوام هستند و به راحتی آسیب نمی بینند. در مقایسه با اجزای محرک الکتریکی، قطعات پنوماتیک با دوام تر و مطمئن تر هستند.

3- طراحی ساده

از مزایای سیستم های پنوماتیک طراحی اجزای پنوماتیک نسبتا ساده است. از اینرو برای استفاده در سیستمهای کنترل اتوماتیک ساده بسیار مناسب هستند.

4- انطباق بسیار زیاد با محیط های خشن

در مقایسه با اجزای سیستم های دیگر، هوای فشرده کمتر تحت تاثیر دمای زیاد، گرد و غبار، خوردگی و … قرار دارد.

فروش محصولات پنوماتیک

5- ایمنی

سیستمهای پنوماتیک ایمن تر از سیستمهای محرکه برقی هستند. چونکه می توانند در محیط های قابل اشتعال کار کنند بدون اینکه باعث انفجار گردند. علاوه بر آن، اضافه باری در سیستم پنوماتیک تنها باعث لغزش یا در نهایت توقف عملیات می شود بر خلاف سیستمهای با محرکه الکتریکی، قطعات پنوماتیک هنگامی که اضافه بار شوند گرم نشده و آتش نمی گیرند.

تابلو اول ایمنی

6- انتخاب آسان سرعت و فشار

سرعت سیلندرها و محرکه های سیستمهای پنوماتیک به آسانی تنظیم می شود و در معرض محدودیتهای اندکی قرار دارد. فشار و مقدار هوا به آسانی با استفاده از تنظیم کننده فشار تنظیم می شود.

7- دوست محیط زیست

کارکرد سیستمهای پنوماتیک ایجاد آلودگی نمی کند. هوای خارج شده از سیستم نیز به روشهای خاصی پردازش می شود. از اینرو، سیستمهای پنوماتیکی می توانند در محیطهایی که به سطح بالایی از تمیزی نیاز دارند کار کنند.برای مثال در خطوط تولید مدارات مجتمع (ICها)

محیط زیست

8- اقتصادی

قطعات پنوماتیک گران نیستند، هزینه سیستمهای پنوماتیک نیز نسبتا پایین است. علاوه بر این، سیستمهای پنوماتیک بسیار بادوام بوده و هزینه تعمیر آنها نیز نسبت به بقیه سیستمها کمتر است.

قلک

محدودیت های سیستم پنوماتیک

 اگر چه فرآیندهای سیستم پنوماتیک مزایای متعددی دارد، محدودیتهای زیادی نیز بر این سیستمها وجود دارد.

1- دقت نسبتا پایین

از آنجایی که قدرت نیروی سیستم های پنوماتیکی از طریق هوای فشرده تامین می شود. عملکرد آنها تحت تسلط مقدار هوای فشرده است. و از آنجاییکه مقدار هوا هنگامی که فشرده و یا گرم می شود تغییر می کند، تامین هوای فشرده دقیق نیست که همین باعث کاهش دقت کل سیستم می شود.

2- بار کم

با توجه به اینکه اجزای پنوماتیکی خیلی بزرگ نیستند، سیستم پنوماتیک نیز نمی تواند بارهای خیلی سنگین را به حرکت بیاندازد.

3- قبل از استفاده نیاز به آماده سازی دارد.

هوای فشرده قبل از استفاده بایستی آماده سازی گردد تا از عدم وجود بخارات آب و گرد و غبار مطمئن گردیم در غیر اینصورت، اجزای متحرک قطعات پنوماتیک ممکن است بر اثر اصطکاک به سرعت فرسوده شوند.

4- سرعت حرکت ناهموار

هوا به راحتی می تواند فشرده شود و سرعت حرکت پیستونها نسبتا ناهموار است.

5- نویز

در هنگامی که هوای فشرده از اجزای پنوماتیکی رها می شود نویز بدی ایجاد می کند که با نصب صدا خفه کن تا حدودی کاهش می یابد.

    صدای ناهنجار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *