کابل های موازی vfd

نحوه تعیین کابل های موازی در درایو فرکانس متغیر (VFD) برای موتورها و درایوهای پر قدرت

کابل‌های VFD برای اتصال درایوهای فرکانس متغیر (VFD) به موتورها استفاده می‌شوند و اگر به درستی انتخاب شوند، نقش زیادی در کاهش نویز مضر الکتریکی دارند. این نویز می تواند تولید را مختل کرده و منجر به خرابی یا ایجاد مشکلاتی در کنترل کیفیت شود. که می تواند یک اشکال بزرگ برای VFD هایی باشد که در صورت برطرف شدن این مشکلات بازگشت سرمایه سریع دارند.

ذکر این نکته ضروری است که برای موتورهای توان بالا راه حل استفاده از دو یا چند کابل VFD موازی نسبت به یک کابل VFD بسیار بزرگ درلوله و سیم مزایایی دارد.

چند کابل موازی

استفاده از چند کابل موازی به جای یک کابل بزرگ در فضای محدود جعبه ترمینال و کانالهای عبور کابل راحت تر بوده و اتصال آن به ترمینال نیز راحت تر انجام می شود.

مشکلات رایج در هنگام کار با درایو فرکانس متغیر(VFD)

در حالیکه استفاده از درایوهای فرکانس متغیر مزایای متعددی مانند طول عمر بیشتر موتور، صرفه جویی انرژی، بهبود کنترل فرآیند و قابلیت اطمینان بالاتر را ارائه می دهند اما مشکلاتی را هم ایجاد می کنند. چهار مشکل اصلی در زیر توضیح داده شده است.

مشکلات رایج در هنگام کار با درایو فرکانس متغیر(VFD)

جدول بالا مشکلات بالقوه کاربری های VFD را نشان می دهد.

کابل VFD با عملکرد خوب، مشکلات را کاهش می دهد

کابل درایو فرکانس متغیر یا VFD مناسب اقدام مناسبی برای کاهش یا حذف مشکلات کاربری VFD می باشد.چنین کابلی با ویژگی های زیر طراحی شده است:

  • مقدار زیادی مس در پتانسیل زمین
  • رشته های نازک انعطاف پذیر برای هدایت فرکانس بالا و اتصال مطمئن
  • ظرفیت خازنی کم و عایق با قدرت دی الکتریک بالا
  • سپر محافظ موثر (Effective shielding)

از آنجایی که هیچ استانداردی برای کابل های VFD وجود ندارد، به یاد داشته باشید که عملکرد آنها کاملاً به هادی مس بستگی دارد. به ویژه مس در اتصال سیستم زمین.

پرسش سوال از متخصص موتور درایو

استفاده از کابل های موازی VFD برای موتورهای توان بالا

هنگامی که کاربری مورد نظر موتورهای 200 اسب بخاری (149 کیلووات) یا بیشتر را شامل می شود، هادی ها باید متناسب با مقدار توان موتور بزرگ شوند تا از توان مورد نیاز اطمینان حاصل شود. آمپاسیتی حداکثر مقدار جریان الکتریکی است که یک هادی می تواند قبل از گرم شدن بیش از حد توسط هادی حمل شود یا طبق الزامات قانونی محدود شود.

هنگامی که چند کابل کوچکتر با هم موازی می شوند، طبق استاندارد (NEC)، هدایت کارآمدتر حاصل می شود. . علاوه بر این، کابل‌های VFD مس بیشتری را در پتانسیل زمین فراهم می‌کنند و این مزیت با کابل‌های موازی افزایش می‌یابد.

نمودار مقایسه کابل تکی بزرگ با کابل های موازی

گزینه کابل VFD موازی 500 درصد مس بیشتری در پتانسیل زمین نسبت به انتخاب کابل تکی با رعایت حداقل های NEC دارند. CMA: مساحت mil دایره ای، HP: اسب بخار

علاوه بر این، کابلهای موازی به ازای پرداخت هر دلار سطح مقطع مس بیشتری را تامین می کنند.

در نهایت، کابل‌های موازی نسبت به یک کابل بزرگ بسیار راحت‌تر و سبک تر بوده و انعطاف‌پذیری بیشتری دارند. این کار نصب و اجرای اتصالات را به ویژه در فضاهای تنگ تسهیل می کند.

انعطاف پذیری کابل های موازی نسبت به یک کابل بزرگ

کابل های موازی VFD نسبت به یک کابل بزرگ منعطف تر و راحت تر نصب می شوند.

 یک راه حل با کارایی بالا با چندین کابل موازی در درایو دارای مزایای زیر است:

  •  مصرف کلی مس کاهش می یابد
  • سطح مقطع هادی اتصال زمین افزایش می یابد که منجر به کاهش انتشار نویز می شود.
  • کابل‌ها انعطاف‌پذیرتر و سبک تر بوده و اتصال آنها به ترمینال راحت تر انجام می شود.
  • در هنگام نصب نیروی کشش کمتری مورد نیاز است

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *