ساخت موتور الکتریکی ساده

چگونه یک موتور الکتریکی ساده بسازیم

این مطلب شامل سه بخش می باشد؛  1-پیچیدن سیم پیچ 2- اتصال باتری 3- نصب آهنربا

در عین حال که اصول پشتیبان جریان الکتریکی و تاثیر متقابل آن با میدان الکتریکی، می تواند کمی فنی باشد، ساخت یک موتورساده آسان است. ما در مورد چگونگی ساخت الکتروموتور به طور موثر فعالیت کرده ایم، و تمام مراحل و چالش های پیش روی ساخت آن را برای شما تشریح کرده ایم.

بخش 1 : پیچیدن سیم پیچ و کلاف

چسباندن چهار مداد به یکدیگر

چهار مداد را کنار هم قرار داده و با نوار چسپ بچسبانید. مدادها را بصورت دو دسته دوتایی به هم بچسبانید. این به شما یک قالب می دهد تا سیم پیچ خود را در دور آن بپیچید. شما می توانید مدادها را با یک سیلندر که تقریبا قطر آن نیم اینچ است جایگزین کنید.

پیچاندن سیم دور مدادها

سیم را در اطراف مدادها (قالب) بپیچید. هنگامی که شما مدادهای پیچیده شده با نوار چسب یا یک قالب مناسب پیدا کردید، سیم لاکی خود را محکم به دور آن بپیچید. از وسط سیم شروع کنید و سیم را 15 بار به یک سمت و پانزده بار به سمت دیگر بپیچید. پس از تکمیل کلاف، مداد را از وسط  آن بیرون آورید. پس از این کار دو سر آزاد در انتهای کلاف در اختیار شما قرار دارد.

پیچاندن انتهای سیم را به دور کلاف

انتهای سیم را به دور کلاف حلقه کنید. انتهای سیم را سه یا چهار بار در انتهای هر دو بازوی کلاف بپیچید. این باعث می شود که سیم پیچ به طور محکم پیچیده شود. سر های آزاد سیم را بصورت مستقیم از کلاف بیرون بیاورید.

طراحی الکتروموتور

بخش 2 : اتصال باتری

محکم کردن باطری

محکم کردن باتری. برای ثابت نگهداشتن باتری در یک سطح صاف مثل یک میز یا تخته از نوار چسب استفاده کنید. این کاربه شما امکان می دهد که بدون آن که باتری را با دستان خود نگه دارید آن را به کلاف سیم پیچ وصل کنید. باتری را طوری نصب کنید که بتوانید به راحتی به هر دو پایانه آن دسترسی پیدا کنید.

پاک کردن لاک سر سیم ها

لاک سیم در سرهای انتهایی کلاف را بردارید. با استفاده از یک تیغ کاتر لاک سیم در سرهای انتهایی کلاف را سابیده و از بین ببرید. این سر سیم ها به باتری متصل شده و اجازه عبور جریان از داخل کلاف را می دهد. برای کسب نتیجه بهتر، شما می توانید انتهای سیم را سنباده بزنید. این کار باعث می شود هر گونه لایه حفاظتی یا عایق از روی سیمها جدا شود. و سیم بدون عایق به راحتی جریان را عبور دهد.

عبور سر سیم ها از سوزن

هر یک از سرسیمهای کلاف را از سوراخ یک سوزن بزرگ عبور دهید. یک سوزن بزرگ نگهدارنده مناسبی برای سرسیم ها می سازد. هر سر را داخل سوراخ یک سوزن جداگانه قرار دهید. شما همچنین می توانید برای ساخت یک نگهدارنده، از دو گیره کاغذی،  با خم کردن و قرار دادن یکی در هر طرف استفاده کنید.

چسباندن سوزن ها به پایانه های باتری

سوزن ها را با نوارچسب به پایانه های باتری بچسبانید. هنگامی که سیم را در سوراخ هر دو سوزن قرار دادید، وقت آن است که سوزن های خود را به باتری وصل کنید. با استفاده از نوارچسب یک سوزن را به طرف مثبت باتری (با علامت “+”) و سوزن دیگر را به طرف منفی باطری (با علامت “-“) بچسبانید.

  • اطمینان حاصل کنید که انتهای تیز سوزن ها به سمت باتری و سوراخ آن ها در بالای کلاف قرار دارند.
  • اجازه ندهید یک سوزن هر دو طرف باتری را لمس کند.
  • پس از اتصال هر دو طرف، جریان الکتریکی از طریق سوزن ها و سیم ها عبور خواهد کرد.

بخش 3 : نصب آهنربا

نصب آهنربا نزدیک کلاف

یک آهنربا در نزدیک کلاف سیم پیچی نصب کنید.هنگامی که جریان از داخل سیم پیچ عبور می کند، با یک آهنربا که در نزدیک آن نصب شده است می توانند متقابلا بر یکدیگر اثر بگذارند. آهنربا را در نزدیکی سیم پیچ نگه دارید یا آن را به طور درست، روی باتری و زیر سیم پیچ با یک نوار چسب بچسبانید. هر چه آهنربا به کلاف سیم پیچی نزدیک تر باشد اثر متقابل آنها بر روی یکدیگر بیشتر خواهد بود.

چرخش کلاف سیم پیچ

چرخش کلاف سیم پیچ. ببینید در صورتیکه شما کلاف را بچرخانید چه اتفاقی می افتد. بسته به جهت جریان عبوری از کلاف و جهت قرار گیری آهنربا که با سیم پیچ اثر متقابل دارند، کلاف ممکن است به چرخش ادامه دهد یا متوقف شود. اگر کلاف به چرخش ادامه نداد، کلاف را در جهت مخالف بچرخانید.

آزمایش با روش های متفاوت. تغییرات پارامترها به شما نتایج مختلفی خواهد داد. اگر شما بعضی چیزها را تغییر دهید، کلاف ممکن است سریع تریا کندتر بچرخد و یا به طور کلی نچرخد. سعی کنید آهنربا را به کلاف سیم پیچی نزدیک و یا دور کنید. یک آهنربای قوی تر یا ضعیف تری انتخاب کنید، یا از طرف دیگر آهنربا استفاده کنید. این تغییرات یک راه سرگرم کننده برای درک نیروها در یک موتور الکتریکی است.

منبع؛   wikihow.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *