سیم کشی اینورتر

نحوه سیم کشی اینورتر (درایو فرکانس متغیر)

مرحله 1:

قبل از شروع به سیم کشی اینورتر، اطمینان حاصل کنید که همه چیز به درستی سایز شده (اندازه های آن درست انتخاب شده است) و حساب شده باشد.

نگاهی به پلاک الکتروموتور یا موتور القایی خود بیندازید و اطمینان حاصل کنید که سایزVFD شما به درستی انتخاب شده است.

در حالت بار کامل، موتور شما چند آمپر جریان می کشد؟

آیا VFD شما برای مقدار جریانی که موتور شما می کشد مناسب است؟

موتور شما به چه ولتاژی جهت کارکرد خود احتیاج دارد(460 ولت یا 230 ولت)؟

مرحله 2 :

مطمین شوید که اندازه کلید قطع کننده مدار برای جریان و VFD شما مناسب باشد.

پنل کلید قطع کننده مدار خود را مستقر کنید.

پوشش پنل را بردارید.

سه قطب جریان ، ولتاژ و مدار شکن خود را وصل کنید.

توصیه می کنیم اگر می توانید، قبل از اینکه در داخل پنل مدار شکن کار کنید برق ورودی آن را قطع کنید وگرنه حتما از تجهیزات ایمنی مناسب استفاده کنید. (دستکش چرم، عینک ایمنی، تجهیزات زمین کننده)

مرحله 3:

سه سیم برق و یک سیم زمین را از پنل قطع کننده مدار به VFD وصل کنید.

مطمین شوید که سیم برق شما برای جریان حالت بار کامل مناسب است (جدول شماره 1 را نگاه کنید)

اگر سیم برق شما 6 میلیمتر مربع باشد، سیم زمینی شما می تواند نمره 4 باشد. برای سیم های برق دیگر می توانید نمودار اندازه سیم مناسب زمین را ببینید.

در تعیین محل عبور سیم از روش مناسب سیم کشی استفاده کنید. گزینه ها موجود عبارتند از: اجرای سیم کشی در کانال EMT، لوله کشی سخت، کانال فلزی انعطاف پذیر (FLEX)، کابل فلزی (MC)، کابلNMB (Romex) و غیره.

مشخصات سیم های استاندارد

مرحله 4: اجرای سیم کشی ازVFDبه موتور

از همان سایز سیمی که برای سیم کشی از کلید قطع کننده مدار به VFD استفاده کردید در این مرحله نیز استفاده کنید.

از محل عبوری که به نظرتان مناسب است استفاده کنید.

سیم ها را از داخل کانال مجرای سیم یا لوله به جعبه ترمینال موتور برسانید.

تعمیر انواع اینورتر

مرحله 5: آرایش سیم ها در موتور شما

برای تعیین روش سیم کشی درست از نمودار اتصالات روی موتور خود استفاده کنید.

اکثر موتورهای 3 فاز، دو ولتاژه هستند، به این معنی که آنها بسته به نحوه اتصال ستاره یا مثلث 400/220 ولت یا 690/400VACرا می پذیرند.

نحوه اتصالات تخته ترمینال موتور به ولتاژ در دسترس بستگی دارد.مطمین شوید که با توجه به ولتاژ، آن را به درستی متصل کرده اید.

برای اتصال سیم های برق خود به ترمینال های تخته ترمینال مطابق با نقشه داخل جعبه ترمینال از مهره های مخصوص اتصال استفاده کنید.

برای اطمینان از اینکه سیم ها به طور صحیح و محکم بسته شده اند، سیم ها را بکشید. اگر یک سیم از زیر مهره سیم خارج شود، مشکل دارید و باید دوباره سیم ها را متصل کنید. در اتصال سیم ها به تخته ترمینال حتما از وایرشو استفاده کنید.

پوشش محفظه جعبه را به موتور ببندید.

مرحله 6:

سیم ها را به VFDخود متصل کنید.

سیم های بار خود را (سیم هایی که به موتور می روند) به ترمینال های U، V، W وصل کنید.

سیم های خط خود (سیم هایی که از کلید قطع کننده مدار می آیند) را به ترمینال های R / L1، S / L2، T / L3متصل کنید.

اگر می خواهید که از پایانه های پیچی استفاده کنید. همچنین می توانید یک قلاب کوچک به سر سیم خود ببندید و آن را زیر پیچ قرار دهید.

سیم های زمین را به پیچ زمین سبز رنگ ببندید.

مرحله 7:

سیم های خود را به مدار شکن داخل پنل متصل کنید.

3 سیم برق را به مدار شکن متصل کنید.

سیم زمین خود را به تیغه شینه زمین متصل کنید.

محافظ پنل را ببندید.

مرحله 8: راه اندازی

کلید قطع کننده مدار را درحالت وصل قرار دهید.

VFD خود را با پارامترهای مورد نظر خود برنامه ریزی کنید (به برنامهVFDخود نیز مراجعه کنید).

برای راه اندازی موتور از روش راه اندازی مورد نظر خود (یعنی دکمه های شروع / توقف، صفحه کلید در VFD)استفاده کنید.

و حالا از کنترل سرعت موتور خود لذت ببرید.

منبع؛   vfds.com

30 دیدگاه

 • سلام ورودی و خروجی اینورتر ۲۲۰ ولت ۳ فاز می باشد با ترمینال RST چگونه ورودی ولتاژ ۲۲۰ ولت ۳ فاز وصل کنیم برق ما تک فاز می باشد

  • سلام مازیار عزیز

   شما به درایو می توانید برق تکفاز وصل کنید که ورودی تکفاز باشد. درایوی که ورودی سه فاز باشد امکان نصب ورودی تکفاز وجود ندارد. دفترچه درایو را ببینید هر مدل برای خودش یک نقشه اتصالات دارد.

 • سلام مهندس عزیز وقت شما بخیر آقا یک موتور تک فاز ۱ اسب دارم و یک اینورتر ۲ اسب که ورودی ۲۲۰ و خروجی ۳ فاز هست چطوری امکان اتصال موتور تک فاز ۱ اسب رو با این اینورتر دارم . ممنون از شم

  • سلام صادق عزیز
   اینورترهایی که ورودی سه فاز دارند غالبا خروجی سه فاز 220 ولت دارند در موتور یک اسب هم بر روی پلاک موتور نوشته که با ولتاژ 380 ولت در حالت ستاره و 220 ولت در حالت مثلث کار می کند. اگر اتصال موتور مثلث نیست اتصال موتور را با تغییر تیغه های تخته کلم به مثلث تغییر داده و سپس خروجی های اینورتر را به سه سر موتور وصل کنید.

 • سلام مهندس اگه ممکنه نحوه تنظیم پارمتر اینورتر سانیو ۲۰۰۰ سه فاز ۲/۲ کیلووات برای ۲ پمپ آب را توضیح دهید متشکرم

  • سلام جواد عزیز
   متاسفانه بنده با درایو سانیو کار نکرده ام. و امکان راهنمایی شما را ندارم. خیلی عذرخواهی می کنم.

 • سلام برای موتور پله برقی با مشخصات ۵.۵ کیلو وات با جریان نامی ۱۲.۵ آمپر ۵.۵/۷.۵ کیلووات یاسکاوا نصب شده فقط سیم بندی موتور بایستی مثلث بسته شود یا ستاره؟؟ در پلاک فقط ۳۸۰ولت و جریانی نامی و شکل مثلث درج شده در حالت ستاره در دور تند ۴.۵ آمپر ودر دور تند ۲.۵ آمپر جریان نشان می‌دهد اما در حالت مثلث ۸.۵ آمپر در هر دو حالت نشان می‌دهد با توجه به مشخصات پلاک موتور صحیح کدام می‌باشد سیم بندی بصورت ستاره یا مثلث؟؟؟

  • سلام علی جان

   خروجی اینورترهای سه فاز معمولا 380 ولت است. باید اتصالی بسته شود که ولتاژ نامی آن 380 ولت است که در این توان اتصال مثلث می شود.

 • سلام وقت بخیر برای کنترل از راه دور اینوتر ها باید از کدوم ترمینال ها و به چه شکلی استفاده کنم من از com به s1 کلید قطع کن گذاشتم اما اتفاقی نیفتاده و حتما باید از رو اینوتر استارت استپ بشه میشه کامل راهنمایی کنید

  • سلام جناب میر فلاح
   برای اینکه از کلیدهای درایو برای راه اندازی بتوانید استفاده کنید ابتدا باید پارامتر مربوطه را تعریف کنید که فرمان راه اندازی از ترمینال های خروجی دریافت شود و بعد ترمینالی را هم که می خواهید مورد استفاده قرار دهید برای کارکرد مورد نظر خود پارامتر آن را تنظیم کنید.

 • سلام، مهندس جان در راه اندازی یک الکتروفن ۷.۵ کیلووات متاسفانه برق سه فاز به خروجی درایو داده شد ولی موتور را استارت نکردیم و اتفاق قابل مشاهده ای نیفتاد. ولی بعد از تصحیح ورودی و خروجی به محض استارت درایو صدای مهیبی از درایو اومد و دیگه صفحه نمایش درایو روشن نشد. میخواستن ببینم آسیب رسیده له درایو همان زمان وصل اشتباهی ولتاژ به خروجی بوده است؟ از لطفتون ممنون

  • سلام محمد جان

   احتمالا شما طبقه خروجی درایو که مربوط به سوئیچهای IGBT است را آسیب زده اید. درایو را به یک تعمیرکار نشان دهید. اگر تمایل داشتید ما هم کارگاه تعمیرات درایو داریم می توانید برای ما ارسال کنید تا عیوب آن را بررسی کنیم. و در صورت امکان تعمیر کنیم.

 • باعرض سلام خدمت مهندس عزیزیه سوال داشتم ایامیشه الکتروموتورسه فاز7.5اسب رابااینورترهای کمترراه انداخت مثلا5.5اسب فشاری به دستگاه نمیاداخه 7.5خیلی گرونه یاراه حلی هست باهزینه کمترراهش انداخت ممنون میشم سریعترجواب بدین…

  • سلام رضا جان

   اینورتر کوچکتر به معنای ظرفیت کمتر سوئیچهای آن و همچنین خازنهای لینک DC است برخی حتی اینورتر را یک سایز هم بزرگتر می گیرند اما کوچکتر از توان نامی موتور نخرید. البته برای راه اندازی و کم باری و میان باری می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. اما بار کامل را به شما نخواهد داد.

 • سلام خسته نباشید. اگه اینورتر با ورودی 3فاز220 ولت و خروجی 3 فاز 220 ولت داشته باشیم به چه روشی باید استفاده کنیم؟ آیا میشه با برق تک فاز راه اندازی کرد و خروجی 3فاز 220 ازش گرفت؟ یا باید حتما از ترانس و برق 3 فاز 220 برای ورودی اینورتر استفاده کنیم؟ باتشکر

  • سلام سعید جان

   اینورترهای موجود در ایران معمولا ورودی تکفاز 220 ولت و سه فاز 380 ولت دارند. اما در صورتیکه اینورتر ورودی سه فاز 220 ولت و خروجی سه فاز 220 ولت داشته باشد احتمالا نمی توان با ورودی تکفاز از آن استفاده کرد مدارات حفاظتی احتمالا کاهش ولتاژ تشخیص خواهند داد و خطا ایجاد می شود.

 • و يك سوال ديگر: از يك موتور 5 كيلووات اگر فقط 2 كيلووات توان كشيده شود آيا مي توان براي كنترل آن از يك اينورتر 2 كيلووات استفاده نمود؟

  • سلام مهدی جان

   موتورهای القایی فقط در محدوده بار نامی خود راندمان خوبی دارند شما اگر یک موتور 5.5 کیلووات داشته باشید این موتور تقریبا 86 درصد راندمان دارد در صورتیکه 2 کیلووات بار داشته باشد راندمان آن احتمالا کمتر از 70 درصد خواهد بود و جریان ورودی آن بیشتر از موتور 2 کیلووات است. نکته اینکه اگر می خواهید این کار را انجام دهید مراقب باشید که جریان کاری الکتروموتور از حداکثر جریان خروجی اینورتر بیشتر نشود.

  • سلام مهدی جان

   سوال خوبی پرسیدی، موتورهایی که در کارخانه ها و کارگاههای صنعتی مشاهده می کنیم را اصطلاحا الکتروموتورهای ولتاژ پایین (LV) می گویند. در این الکتروموتورها برای برق سه در گروه اول از توان 60 وات تا توان چند کیلووات (معمولا 2.2 یا 3 کیلووات) بر روی پلاک موتور در قسمت ولتاژ 380 ولت ستاره و 220 ولت مثلث قید شده است. و در گروه دوم در توانهای بالاتر تا چند صد کیلووات 380 ولت مثلث و 660 ولت ستاره درج شده است.

   در صورتیکه می خواهید موتور را مستقیما به برق متصل کنید در گروه اول بایستی اتصال ستاره وصل شوند و در گروه دوم نیز اتصال مثلث متصل گردند. که معمولا اتصال پیش فرض کارخانه هم همین است. و فقط گروه دوم را می توان بصورت ستاره مثلث راه اندازی نمود.

   در

 • سلام جناب مهندس. يكبار ديگر كاملتر لطفا بگين تخته كلم موتور بايد ستاره وصل شده باشه يا مثلث؟

 • سلام مهندس برای فرمان دادن به اینورتر از طریق plc چطوری عمل میکنیم نحوه سیم بندی فرمان وقدرت اینورتر وکنتاکتهایی که اینورتر داره یه توضیح مختصری اگه امکانش هست بدید.ممنون

  • سلام محسن جان

   یک پارامتری در درایو وجود دارد که با تنظیم آن می توانید نوع ورودی را ورودی از کنترل کننده در نظر بگیرید. در مورد سیم کشی و … در دفترچه هر درایوی توضیحات آن داده شده است. نیاز به یک آموزش مفصل و مقاله جداگانه دارد.

 • سلام ممنون که راهنمایی میکنید.میخواستم بدونم برای راه اندازی چند موتور میشه از یک اینورتر استفاده کرد یا اینکه هر اینورتر مخصوص یک موتور میباشد

  • سلام سید مرتضی عزیز

   برای راه اندازی موتورها بارها به مساله ای که مطرح کردی برخورد کرده ام. فرض کنیم یک اینورتر 11 کیلووات دارم و می خواهم 10 دستگاه الکتروموتور 1.1 کیلووات را با آن راه اندازی کنم. جریان نامی و محدوده جریان اینورتر را تنظیم می کنم. در صورتیکه یکی از موتورها دچار خطا و یا خرابی شود (اتصال کوتاه گردد) کل مجموعه می خوابد و ممکن است به اینورتر صدمه وارد شود. و مشکل دیگر اینکه اینورتر یا درایو نمی تواند عملکردهای حفاظتی خود را داشته باشد جریان موتور دو برابر شده و دارد می سوزد اما اینورتر واکنشی نشان نمی دهد چون برای 10 برابر جریان موتور تنظیم شده است. لذا به هیچ وجه استفاده از یک اینورتر برای راه اندازی چند موتور را توصیه نمی کنم.

 • سلام. وتتون بخیر نحوه اتصال سیم ها به اسکوپ برای اینکه شکل موج خروجی اینورتر رو ببینیم چطوریه؟ چونکه فقط، سه فاز داریم اما سیم مشترک یا نول نداریم که بخوایم ولتاژ فاز رو اندازه بگیریم. لطفا راهنمایی کنید

  • سلام حامد جان

   برای تست صحت اینورتر می توان آن را به یک موتور کوچک با اتصال ستاره وصل کرد و ولتاژ هر فاز نسبت به نقطه مشترک ستاره را در اسکوپ مشاهده کرد. ولتاژ سوئیچها را هم با اتصال اسیلوسکوپ به خروجی اینورتر نسبت به ترمینالهای + و – می توان مشاهده نمود.

 • سلام خداقوت درباره نحوه سیم کشی اینورتر برا دستگاه سه فاز با برق تک فاز میخواستم بدونم؟ با تشکر

  • سلام آقای محمدی

   در صورتیکه برق شما تکفاز است و دستگاه یا الکتروموتور سه فاز است باید از اینورتر ورودی تکفاز خروجی سه فاز استفاده کنید. خیلی ساده است در صفحات اول راهنمای استفاده از اینورتر نقشه هایی وجود دارد که خیلی راحت می توانید با دنبال کردن آن اینورتر را نصب و راه اندازی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *