سروو موتور

یک ربات صنعتی چگونه کار می کند؟ چه چیزی ربات را قادر کرده که خیلی سریع شتاب بگیرد و شتاب خود را پس بدهد. (Decceleration) همچنین موقعیت دقیق نیز مورد نیاز است. در حقیقت در این ربات یک سروو موتور سه فاز نصب شده است در این مقاله به صورت کلی سروو موتور و سروو درایو را توضیح خواهیم داد.

ربات صنعتی

 سروو موتور بخشی از سروو درایو است که می تواند موتور DC بدون جاروبک، سنکرون و یا موتور آسنکرون مستحکم باشد. اما چیز مشترک بین آنها وجود یک سنسور است که موقعیت روتور را نشان می دهد که می تواند یک رزولور و یا انکودر باشد. در این وضعیت شما یک انکودر افزایشی را مشاهده می کنید. این وسیله سنسور یک فیدبک به کنترل کننده می فرستد تا سرعت و گشتاور را در مقادیری که مورد نظر بوده است در کوتاه ترین زمان ممکن ثابت نگه دارد.

فیدبک موقعیت رزولور و انکودر

سیستم سروو موتور شامل یک موتور سروو، تجهیز فیدبک، آمپلی فایر (تقویت کننده سروو) و کنترل کننده است. اما این تجهیزات با هم چگونه کار می کنند؟

اجزای مختلف سروو موتور

 کنترل کننده سروو سیگنال ولتاژ پایین کنترلی به عنوان دستور برای پیگیری سرعت و گشتاور مورد نظر به تقویت کننده می فرستد. سپس تقویت کننده فرمان را تقویت کرده و با توان بالا به موتور می فرستد. سنسورها وضعیت موتور را به آمپلی فایر بازخورد می دهند. این آمپلی فایر از این اطلاعات استفاده کرده و برای کنترل سرعت و موقعیت روتور استفاده می کند. وظیفه کنترل کننده سروو موتور که کنترل کننده ماشین نیز نامیده می شود حلقه بسته کردن سیستم است. با انتقال پیوسته اطلاعات با آمپلی فایر پارامترهای موتور نظیر گشتاور، سرعت یا موقعیت می توانند سریعا تنظیم شوند.

سیستم فیدبک حلقه بسته سروو موتور

برخی از تولید کنندگان ماژول هایی ارائه کرده اند که کنترل کننده و تقویت کننده را ترکیب کرده است. این کار باعث شده است سیستم اجزای کمتری داشته و اتصالات آن کاهش یابد و اندازه آن نیز کوچکتر شود.

پرسش سوال از متخصص موتور درایو

سروو موتورAC

 وقتی در مورد سروو موتور AC صحبت می کنیم معمولا منظورمان موتور سنکرون سه فاز است. که تحریک روتور توسط آهنربای مغناطیس دائم انجام می شود که یک موتور پرقدرت، بدون جاروبک و در اندازه های کوچک است.

اجزای سروو موتور ac

سیم پیچی استاتور یک میدان مغناطیسی دوار ایجاد می کند که سرعت چرخش و نیروی آن توسط تقویت کننده و کنترل کننده کنترل می شود. به منظور قرار گرفتن سریع در موقعیت مورد نظر (پاسخ سریع به فرمان) قسمتهای دوار موتور باید ممان اینرسی کمی داشته باشند. با دراز کردن روتور این کار انجام می شود. در شکل زیر میدان دوار در سروو موتور AC نشان داده شده است.

تشکیل میدان دوار در سروو موتور

 مرجع؛   کانال Learnchanel در یوتیوب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *