انکودر و رزولور

برای فیدبک موقعیت و سرعت از هر دو وسیله انکودر و رزولور استفاده می کنند. بررسی شباهتها، تفاوتها و مشخصات هر کدام از این وسایل به مهندس طراح یا تعمیر کار ماشین آلات کمک می کند در طراحی و یا تعمیر و جایگزینی اجزای سیستم کنترلی به خوبی عمل کرده و نتیجه مطلوب را بدست بیاورد. در این مقاله به این تفاوتها و امکان جایگزینی این دو تجهیز با یکدیگر پرداخته شده است.

انکودر افزایشی چه تفاوت هایی با رزولور دارد ؟

سیگنال های خروجی

سیگنال های خروجی انکودر و رزولور

 انکودرها پالسهایی تولید می کنند که مشخص کننده یک گردش خیلی کوچک و جزیی است. در هر دور گردش نوعا از چند تا چند هزار پالس تولید می کنند. شمارش این پالسها موقعیت قرارگیری روتور را می دهد (و اگر در طی یک زمان در نظر بگیریم سرعت را نتیجه می دهد). و بررسی پیش و پس بودن کانال خروجی A نسبت به کانال B بیانگر جهت گردش است (نسبت به هم متعامد هستند). رزولورها مجموعه ای از موجهای سینوسی/کسینوسی (ولتاژ آنالوگ) را تولید می کنند. که مشخص کننده موقعیت مطلق روتور در یک دور گردش است. این سیگنالها نوعا با استفاده از یک بورد واسط رزولور به سیگنال دیجیتال تبدیل می شوند.

سیگنال ورودی

انکودرها نوعا با یک ولتاژ DC ساده تغذیه می شوند.

سیگنال ورودی انکودر و رزولور

رزولورها بوسیله یک شکل موج سینوسی مرجع که اختصاصا برای تغذیه رزولور اختصاص یافته اند تحریک می شوند، این منبع تغذیه نوعا با یک ولتاژ DC ساده تغذیه شده است.

تعمیر انواع اینورتر

محل قرارگیری مدارهای الکترونیکی

محل قرارگیری مدارهای الکتریکی در انکودر و رزولور

 انکودرها معمولا تمامی مدارات الکترونیکی مورد نیاز را درون خود دارند که باعث حداقل شدن اتصالات در مدار بیرونی می شود اما دمای عملکرد محدودی دارند. سیستمهای رزولوری معمولا منبع تغذیه و بورد واسط رزولور را نزدیک ورودی دستگاه نصب می کنند که اصولا نیازمند سیم کشی و کابل کشی زیادی برای اتصال بین تجهیزات دارند اما این کار به رزولور اجازه می دهد که در محیطهای با دمای بالاتر کار کنند.

کاربردها

کاربردهای انکودرها

  • کنترل موقعیت و سرعت موتور القایی AC
  • کنترل موقعیت و سرعت موتور DC
  • سرووموتورهای DC و AC (با کموتاسیون اضافه شده خط سیر)

کاربردهای رزولورها

  • کنترل سرعت و کموتاسیون موتور مغناطیس دائم (PM)
  • کنترل سرعت و کموتاسیون سروو موتور AC و DC

آیا می توانیم یک رزولور را با یک انکودر جایگزین کنم؟

برای تاسیسات نصب شده موجود، انکودرها در صورتی می توانند جایگزین رزولورها شوند که ورودی تجهیزات کنترلی (مانند درایو، PLC و غیره) بتوانند سیگنالهای ورودی متعامد انکودر را به جای ورودی رزولور بپذیرند. برای تاسیسات جدید، به غیر از حالتی که در شرایط زیر قرار می گیرند، انکودرها به طور کامل می توانند جایگزین رزولورها شوند.

  • دمای محیط کمتر از -40°F/-40°C و بالاتر از 212°F/100°C
  • ورودی تجهیز کنترلی نتواند سیگنالهای انکودر را بپذیرد.
  • ورودی تجهیز نیاز به فیدبک موقعیت مطلق دارد.

در واقع تمامی درایوهای مدرن AC و DC می توانند از انکودر برای فیدبک استفاده کنند. تعداد خیلی کمی می توانند رزولور استفاده کنند و بیشتر سرووها و درایوهای الکتروموتور مغناطیس دائم می توانند از هر دوی انکودرها و رزولورها استفاده کنند.

آیا من می توانم یک انکودر را با یک رزولور جایگزین کنم؟

برای تاسیسات نصب شده موجود، رزولورها فقط می توانند با انکودرها در حالتی جایگزین گردند که ورودی تجهیزات کنترلی (درایو، PLC و غیره) بتوانند به عنوان ورودی سیگنالهای سینوسی/کسینوسی رزولور را به جای ورودی پالسهای انکودر بپذیرند.

مرجع؛   nidec-avtron.com

9 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *