شش تصور رایج غلط درباره درایو فرکانس متغیر

از آنجایی که VFD ها موارد استفاده مختلف دارند و در رنج بزرگی از تنوع و قیمت قرار دارند، میتوان به آسانی در مورد مزایای مرتبط با استفاده از یک نوع از آنها به خطا افتاد.در این مقاله شش تصور رایج غلط در مورد درایو فرکانس متغیر که سال های زیادی شنیده می شود تشریح گردیده است. به این مواردی نگاهی بیاندازید که مطمئن گردید تصوری که شما در مورد VFD دارید مشابه این موارد نباشد.

۱- درایوهای فرکانس متغیر به منظور برنامه ریزی و کنترل پیچیده هستند.

اولین تصور رایج غلط در مورد درایو این است که گفته می شود اغلب VFD های مدرن با یک سری پارامترهای زیاد و پر ابهت وارد می شوند. اما درست نیست است که تصور کنیم برنامه ریزی کردن هر VFD نیاز به استفاده از همه این پارامترها دارد. با تجربیاتی که ما بدست آوردیم، اغلب VFD ها واقعا به تنظیم کردن تعداد کمی از این پارامترها نیاز دارند.این پارامترها معمولا حدود ۱۰ پارامتر هستند.

۲- درایوهای فرکانس متغیر خیلی گران قیمت هستند

دومین تصور رایج غلط در مورد درایو این است گمان بر این است که درایوهای فرکانس متغیر نسبت به ادوات و راه اندازهای متعارف گزینه گران قیمت تری هستند. در حقیقت، قیمت VFD به صورت پیوسته با گذشت زمان ارزان تر و اقتصادی تر می شوند و تولید کنندگان بسیاری در تدارک برای پاسخ به نیازمندی برای درایوهای ارزان قیمت هستند. نگاهی به میکرو درایوهای سری های D700 بیاندازید بصورت ویژه برای کسانی طراحی شده است که به دنبال یک درایو سر راست ، ساده و اقتصادی هستند. بسیار مهم است ذکر شود که فارغ از هزینه های اضافی، در خیلی از کاربردها، VFD ها به میزان قابل توجهی در مصرف انرژی صرفه جویی ایجاد می کنند که می تواند هزینه ابتدایی را عرض چند ماه یا چند سال جبران کنند. به علاوه، در برخی کاربردها VFD ها قادر هستند تولید را افزایش داده و دوره زمانی استفاده از دستگاه را طولانی تر کنند.(نیاز به تعمیرات کمتر می شود)

۳- قرار دادن درایو بر روی الکتروموتور همیشه باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.

اگرچه صرفه جویی در مصرف انرژی یکی از مزایای استفاده از VFD ها می باشد، اما همیشه این طور نیست. شما در کاربردهایی نظیر فن ها یا پمپ ها صرفه جویی قابل توجهی در مصرف انرژی بدست می آورید چونکه این کاربردها معممولا نیاز ندارند در همه اوقات در سرعت نامی خود کار کنند. فارغ از کاربرد یا سرعت مورد استفاده، یک VFD نوعی برای هر کاربردی درای برخی مزیتها است.

۴- بایستی VFD را فقط بر اساس اسب بخار (توان خروجی) موتور سایز کنید.

با وجود باور رایج، اسب بخار دقیق ترین روش برای سایز کردن موتور یا VFD نیست. عوامل متعددی بر توان خروجی موتور تاثیر دارند. اما یک راه برای اطمینان یافتن از اینکه VFD به درستی سایز شده است این است که جریان پلاک موتور را برای انتخاب (FLA) نامی در نظر بگیرید.

تعمیر انواع اینورتر

VFD -5 ها تمامی تنش های الکتریکی و مکانیکی را حذف می کنند.

در حین اینکه این موضوع درست است که VFD ها شوک مکانیکی و جریانهای بالای راه اندازی را حذف می کنند آنها همچنین جریانهای فرکانس بالای مضر، بر روی سیستم قدرت تولید می کنند. با بیشتر VFD ها ، مهندسین پیشنهاد می کنند که حداقل از یک راکتور خط برای کمک به کنترل هارمونیکهای مزاحم و آلودگی توان که ممکن است توسط VFD ایجاد شود استفاده کنید. هر چه VFD بزرگتر باشد نیاز به مراقبت بیشتر داردچون که نه تنها بر روی سیستم قدرت شما تاثیر می گذارند بلکه بر روی سیستم تاسیسات مجاور و همسایه نیز تاثیر دارند. شما می توانید در قسمتهای بعدی در مورد هارمونیک و اینکه یک فیلتر هارمونیک چگونه کار می کند اطلاعاتی بیابید.

VFD-6ها نیاز به استفاده از موتورهای خاص دارند.

خیلی از مردم عقیده دارند که VFD ها نیاز به استفاده از موتورهای خاص دارند. واقعیت این است که هر موتور القایی سه فاز می تواند با یک درایو فرکانس متغیر به کار گرفته شود. اما نکاتی وجود دارد، که شما بایستی پیش از استفاده VFD بر روی موتور خود در نظر بگیرید. مثلا، اگر شما یک موتور قدیمی دارید ممکن است درجه عایقی آن را چک کنید و ببینید که آیا سیم پیچی مجاز به استفاده با اینورتر است؟ .خاطر جمع شوید که موتور در هنگام کار در سرعتهای پایین به درستی خنک کاری می شود. مراقب باشید که طول سیمهای خروجی از اینورتر به موتور خیلی بلند نباشد که این مورد دلیل ایجاد dv/dt است، و نصب کردن و سرمایه گذاری بر روی رینگ زمین کننده شفت “shaft grounding ring” به عملکرد مناسب تر موتور کمک خواهد کرد. امیدواریم مطالعه کامل این شش تصور غلط در مورد استفاده از VFD به شما برای شناخت بهتر مزیتهای استفاده از VFD در کاربردهای مورد نظر شما کمک کرده باشد. فهم اینکه یک VFD چگونه بر اجزای مختلف کاربرد شما مشتمل بر موتورها تاثیر می گذارد –کمک خواهد کرد که کاربری شما به نرمی و کارآمدی هر چه ممکن، عمل کند.

مرجع؛  vfds.com

4 دیدگاه

  • سلام مهندس میخواستم بدونم تاثیرات منفی درایو بر کیلو وات موتور چقدر است و چطور میتوان آن را حساب کرد

    • تاثیرات منفی بر کیلووات موتور خیلی قابل توجه نیست اما درایوها تاثیرات منفی دارند که تا حدودی می توان این تاثیرات را کنترل کرد. از قبیل ایجاد هارمونیک های مزاحم در شبکه برق. تمامی منابع تغذیه سوئیچینگ هارمونیک تولید می کنند از طریق فیلتر و روشهای بهینه سوئیچینگ می توان این اثرات را کنترل کرد. جریانهای هارمونیکی در موتورها با هم حمع می شوند و از شفت موتور عبور کرده و باعث خوردگی یاتاقان می گردند. می توان با رینگ زمین کننده شفت مشکل را برطرف کرد. مشکل دیگر که ممکن است ایجاد شود جریان نشتی و شکست عایقی است که در موتورهای جدید استانداردهای سخت گیرانه ای وجود دارد که این مساله و مشکل را محدود کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *