ساختمان موتور القایی سه فاز

امروزه الکتروموتورهای AC القایی سه فاز در کاربردهای صنعتی بسیار متداول هستند. ساختمان موتورهای القایی شامل سه قسمت اصلی: روتور، استاتور و محفظه می باشد. استاتور و روتور اجزایی هستند که کار تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی را انجام می دهند و محفظه از استاتور و روتور محافظت می کند.

ساختمان موتور ساختمان موتورهای القایی

ساختمان استاتور

استاتور قسمت ساکن مدار الکترومغناطیسی موتورها است. هسته استاتور از تعداد زیادی ورقه نازک فلزی که بر روی هم پرچ شده اند تشکیل شده است. که لمینیشن نامیده می شود. در شرکتهای موتور سازی نیز به همین نام نامیده می شود. این ورقه ورقه ساختن هسته کمک می کند که تلفات هسته در مقایسه با حالتی که از یک هسته یکپارچه استفاده شود، کاهش یابد.

لمینیشن استاتور

لمینیشن استاتور

ورقه های استاتور بر روی یکدیگر جمع شده و پرچ می شوند که حاصل آن یک سیلندر توخالی را می سازد. بوبین سیم پیچهای عایق شده در شیارهای استاتور قرار می گیرند و سیم پیچی استاتور را تشکیل می دهند.

سیم پیچی ناتمام استاتور

سیم پیچی استاتور که هنوز ناقص است.

هنگامی که موتور مونتاژ شده در حال کارکرد است. سیم پیچهای استاتور بطور مستقیم به منبع توان متصل می گردند هر گروه از کلافها، همراه با هسته آهنی که در مجاور آن قرار دارد، هنگامی که جریان برقرار می شود یک میدان الکترومغناطیسی ایجاد می کند. الکترومغناطیسی اساس کارکرد و عملکرد موتور القایی است.

سیم پیچی کامل شده استاتور

سیم پیچی کامل شده استاتور

پرسش سوال از متخصص موتور درایو

ساختمان روتور

روتور جزئ گردان مدار الکترومغناطیسی موتورهای القایی است. رایج ترین نوع روتور مورد استفاده در موتورهای القایی سه فاز، روتورهای قفس سنجابی هستند. بقیه ترکیب ها و انواع دیگر در پست های آینده مورد بحث قرار خواهند گرفت. روتور قفس سنجابی به این دلیل این گونه نام گذاری شده است که شکل آن مانند قفس سنجابی است که بر روی آن می دود. یک نمونه روتور شفت خورده در شکل زیر آورده شده است.

ساختمان روتور

هسته روتور قفس سنجابی بوسیله تجمیع کردن ورقه های نازک آهن ایجاد شده و تشکیل یک سیلندر فلزی را می دهد.

لمینیشن روتور

لمینیشن روتور

2 دیدگاه

  • با سلام و خسته نباشید. واقعا سایت شما مرجع کامل دریافت اطلاعات و آموزش های کاربردی هست. خداقوت

    • سلام جناب وکیلیان
      خوشحالم که مورد توجه شما قرار گرفته است. بازخورد شما باعث دلگرمی ما شد. متشکرم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *