چگونه مقاومت عایقی موتور را اندازه گیری کنیم

این مقاله در مورد نحوه اندازه گیری مقاومت عایقی موتور و تحلیل دلایل و نحوه رفع مشکل کم بودن مقاومت عایقی موتور بحث کرده است.

چگونه مقاومت عایقی موتور را اندازه گیری کنیم

در این مبحث بهتر است قبل از شروع به " ساختمان موتورهای القایی سه فاز " و " ساختمان، نحوه عملکرد و کاربردهای موتورهای DC " مراجعه نمایید تا اطلاعاتی هر چند ناچیز در مورد ساختمان موتورها بدست آورید.

مقاومت عایقی موتور

اگر موتور و یا حتی موتور القایی به محض خریداری شدن و تحویل مورد استفاده قرار نگیرد. حفاظت آن در برابر عوامل خارجی نظیر رطوبت، درجه حرارت بالا و آلودگی به منظور جلوگیری از خسارت به عایقها، مهم و حیاتی است. در حالتی که الکتروموتور یک دوره طولانی در انبار نگهداشته شده بوده است. قبل از استفاده و کاربرد موتور ، بایستی مقاومت عایقی موتور (سیم پیچهای موتور) اندازه گیری شود.

توجه: اگر موتور در مکانی با رطوبت زیاد قرار دارد، انجام بازرسی دوره ای ضروری است.

در واقع تعیین قواعدی برای مقدار حداقل مقاومت عایقی واقعی یک موتور غیر ممکن است، چونکه مقاومت با توجه به روش ساخت، وضعیت مواد عایقی استفاده شده، ولتاژ نامی، اندازه و نوع آن تغییر می کند. در حقیقت، سالهای زیادی تجربه نیاز است که تعیین کنیم موتور برای بهره برداری آماده است یا خیر.

یک قاعده سرانگشتی 10 مگااهم یا بیشتر است

سطح ایزولاسیون مقاومت عایقی

اندازه گیری مقاومت عایقی موتور با استفاده از یک مگااهم متر (مگر) – اهم متر رنج مقاومتهای بالا انجام می شود. اما این دستگاه چگونه کار تست را انجام می دهد؟ ولتاژ DC با دامنه 500 یا 1000 ولت بین سیم پیچها و بدنه زمین شده موتور اعمال می شود.

Motor Insulation Resistance Measuring

توجه: در حین اندازه گیری و لحظاتی پس از آن، بعضی از ترمینالها حامل ولتاژهای خطرناک بوده و نباید لمس گردد.

در انجام این کار سه نکته مهم جهت ذکر کردن وجود دارد: 1- مقاومت عایق، 2- اندازه گیری و 3-بررسی

1- مقاومت عایقی

  • حداقل مقاومت عایقی سیم پیچهای جدید، تمیز شده یا تعمیر شده نسبت به زمین 10 مگااهم یا بیشتر است.
  • مقاومت عایقی حداقل، R، با ضرب کردن ولتاژ نامی Un با ضریب ثابت 0.5 مگااهمکیلوولت محاسبه می شود.

برای مثال: اگر ولتاژ نامی 690 ولت باشد، مقاومت عایقی حداقل برابر است با:

0.69kV* 0.5 Megohm/kV = 0.35 Megohm

2- اندازه گیری

  • مقاومت عایقی حداقل سیم پیچ به زمین با 500VDC اندازه گیری شده و دمای سیم پیچ باید 25 درجه سانتیگراد با تلرانس 15 درجه باشد.
  • مقاومت عایقی حداکثر سیم پیچ باید با اعمال ولتاژ 500VDC در یک دمای کاری سیم پیچها بین 80 تا 120 درجه سانتیگراد بسته به نوع و راندمان موتور اندازه گیری شود.

3- بررسی

  • اگر مقاومت عایقی موتور در یک موتور نو، تمیز یا تعمیر شده که مدت زمانی در انبار بوده است کمتر از 10 مگااهم باشد. می تواند بدلیل این باشد که سیم پیچها نمناک هستند و نیاز است که خشک گردند.
  • اگر موتور برای یک دوره زمانی طولانی تحت بهره برداری بوده است، حداقل مقاومت عایقی ممکن است به یک سطح بحرانی سقوط کند. تا زمانیکه مقدار اندازه گیری شده به زیر مقاومت عایقی حداقل محاسبه شده نرفته است، موتور می تواند به کار خود ادامه دهد.اما، اگر از این محدوده پایین تر برود، موتور بایستی سریعا متوقف گردد. تا از صدمه به افراد بدلیل ولتاژ نشتی بالا جلوگیری گردد.

 

 

مرجع

http://www.electrical-engineering-portal.com

نظرات کاربران

Responsive image
علی
1398/04/13

سلام لطفا تست سیم پیچ های موتور را با استفاده از میگر هندلی توضیح بدین ممنون

Responsive image
محمدرسول کریمی(مدیر سایت)

سلام علی جان

خیلی فرقی ندارد روش همان روش است. پروبهای مگر مطابق مطالب مقاله متصل می کنید و هندل ژنراتور مگر را می چرخانید با چرخاندن چند دور عدد مگر بر روی عدد مقاومت اهمی ثابت می شود عدد را قرائت می کنید.

Responsive image
ناصر زارع بنادکوکی
1398/02/22

من ی استاتور خاص دارم جهت سیم پیچی که سیم پیچ دور ی حلقه سیم پیچی میشه کاملا اهنی از عایق نومکس دو دهم استفاده میکنم دستگاه میگر هر سری ی عددی بهم نشون میده میخاستم بدونم برای مطمئن شدن از خاصیت عایقی دست درست بودن دستگاه میگر راه دیگری وجود داره شرکت میگه خاصیت عایقی باید در بیست ثانیه با هزار ولت بالای چهل کیک باید باشه ممنونم

Responsive image
محمدرسول کریمی(مدیر سایت)

سلام آقا ناصر

اینکه دستگاه مگر درست کار می کند یا نه می توانید آن را کالیبره کنید. خودتان می توانید یک مقاومت کوچک مثلا 5 یا 10 مگا اهمی از بازار بخرید و با مگر اندازه گیری کنید. اینکه مقاومت عایقی الکتروموتور 40 گیگا اهم باشد خیلی خوب است. اما برای الکتروموتور سختگیرانه است. من این اعداد را بیشتر در ترانسفورماتورها دیده ام. مبنای ما همان 10 مگا اهم است.

Responsive image
خسروی
1398/02/19

دوره زمانی مناسب جهت میگر زدن موتورها چیه؟ آیا میگر زدن به موتور آسیب نمی زنه؟

Responsive image
محمدرسول کریمی(مدیر سایت)

سلام آقای خسروی

طبق استاندارد IEC 60034-1 سیم پیچ موتور باید بتواند 1000+ دو برابر ولتاژ نامی خود را در تست عایقی تحمل کند اما در همان جا می گوید که در صورتیکه این آزمون انجام شد برای بار دوم 20% ولتاژ بایستی کاهش یابد. به نظرم موتوری که در حال کار است نیازی به مگر زدن ندارد مگر اینکه بیم رطوبت گرفتن سیم پیچ را داشته باشید. اما در مورد موتورهای که انبارش شده اند بصورت دوره ای باید شفت موتور چرخانده شود و مقاومت عایقی اندازه گیری شود.

Responsive image
احمد سیاری
1397/10/21

ممنون عالیه

Responsive image
محمدرسول کریمی(مدیر سایت)

سلام جناب سیاری

ممنونم از لطفی که به ما دارید.

Responsive image
محمد
1397/09/26

سلام خسته نباشید مقاومت مطلوب برای اینورترهای nxp vacon چقدر است

Responsive image
محمدرسول کریمی(مدیر سایت)

سلام محمد جان

مقاومت مربوط به موتور می باشد در صورتیکه در الکتروموتور جریان نشتی داشته باشید. اینورتر خطای عدم تعادل جریان را نشان می دهد. معمولا اینورترها به هم خیلی نزدیک هستند.

Responsive image
رضا مختاری
1397/02/05

سلام جناب اقای مهندس لطفا اطلاعاتی در مورد مقاومت عایقی الکترو موتورهای شناور که سیم پیچی کامل در اب غوطه ور است بفرمائید مثلا یک الکتروموتور با ولتاژ 380 ولت حداقل مقاومت عایقیش نسبت به بدنه چقدر باید باشد.باتشکر

Responsive image
محمدرسول کریمی(مدیر سایت)

سلام رضا جان

در یکی از مدارک راهنمای نگهداری الکتروموتورها درج شده بود که برای الکتروموتورها حداقل مقاومت عایقی که با مگر اندازه گیری می شود نباید از 10 مگااهم کمتر باشد. اینکه در مورد پمپهای شناور شرایط خاصی داشته باشیم. تا بحال در جایی ندیده ام.

Responsive image
مهدی
1396/09/01

با توجه به توضیحاتتون و مثالی که زدید، مقاومت اهمی 0.35 مگا اهم مقاومت قابل قبولی که نیست. میشه توضیح بفرمائید؟

Responsive image
محمدرسول کریمی(مدیر سایت)

سلام مهدی جان
مقاومت 0.35 مگا اهم مقاومتی است که در صورت مشاهده موتور قابل استفاده نخواهد بود چون جریان نشتی در این حالت 2 میلی آمپر خواهد بود که باعث خطا در سیستمهای مختلف حفاظتی خواهد شد.

Responsive image
یعقوب داودی
1396/02/18

سلام خیلی عالی بود ممنون از وبسایت بسیار مفیدتون لطفا اگه اطلاعاتی در زمینه ساختمان کلی پنل هایی که در ایستگاهای برق استفاده میشه و مهندس برق قدرت باید بدونن دارید بزارید

Responsive image
محمدرسول کریمی(مدیر سایت)

جناب آقای داودی

با سلام، خوشحالم که مطالب مورد توجه شما قرار گرفته است. این وبسایت اختصاصا در مورد الکتروموتور، ماشینهای الکتریکی و کنترل محرکه و درایو موتورها مطلب خواهد داشت. سعی ما در این است که در این حوزه سرآمد ایجاد محتوای ارزشمند باشیم.

Responsive image
Rozbeh1360
1395/11/09

مطالب عالى بود....اگه ميشه و امكان داره درمورد ct ها و بانک خازنى هم مطلب بزاريد....ممنون از وبسايت عاليتون

Responsive image
محمدرسول کریمی(مدیر سایت)

ممنون روزبه جان، خیلی خوشحالم که مطالب وبسایت مورد توجه شما قرار گرفته است.

نظر خود را ثبت نمایید

CAPTCHA code