راه اندازی موتور سه فاز با برق تکفاز

در این پست چگونگی راه اندازی موتور سه فاز با برق تکفاز را تشریح خواهیم کرد.

راه اندازی موتور سه فاز با برق تکفاز

راه اندازی موتور سه فاز با برق تکفاز

در اینجا می خواهیم اطلاعات مهمی را که در هنگام مواجهه با وضعیت اضطراری یا بحرانی بایستی مورد استفاده قرار دهید به اشتراک بگذاریم. اگر یک الکتروموتور سه فاز دارید و فقط یک منبع تغذیه تک فاز در دسترس شما قرار دارد، چه کاری انجام می دهید؟

چگونه یک موتور سه فاز را با استفاده از یک منبع تغذیه تکفاز راه اندازی کنیم؟ در واقع موتور سه فاز می تواند با کمک یک خازن دایم کار با یک منبع تغذیه تک فاز کار کند. این قطعه کوچک (خازن) برای راه اندازی و فعالیت یک موتور سه فاز در هنگام تغذیه با منبع تکفاز بسیار مفید است.

به طور معمول سیم پیچ یک موتور سه فاز به دو حالیت مختلف می تواند متصل گردد، که شامل اتصال ستاره و اتصال مثلث است. در این پست، چگونگی سیم کشی خازن در موتور سه فاز، چگونگی تغییر جهت گردش موتور، چگونگی تخمین مقدار خازن و انتخاب خازن مناسب را توضیح خواهیم داد.

برای یک موتور سه فاز با منبع تغذیه تکفاز، چگونه باید خازن را نصب و سیم کشی کرد؟

1) سیم کشی خازن برای اتصال مثلث

برای چرخش مستقیم و معکوس در اتصال مثلث ما باید خازن را مطابق شکل زیر به سیم پیچها متصل نماییم.

2) سیم کشی خازن برای اتصال ستاره

برای چرخش مستقیم و معکوس در اتصال ستاره ما باید خازن را مطابق شکل زیر به سیم پیچها متصل نماییم.

 

خروجی موتور

باید توجه کرد که در هنگام تبدیل منبع تغذیه موتور از سه فاز به تکفاز خروجی های موتور شامل توان خروجی و گشتاور کار و راه اندازی آن تغییر خواهد کرد. محاسبه این تغییرات با توجه به نامتقارن شدن مدار الکتروموتور بسیار مشکل می باشد.اما برخی روابط تجربی در این زمینه وجود دارد که می تواند به ما کمک کند. به دستورالعمل زیر توجه کنید.

مقادیرعملکردی موتور هنگامی که یک موتور سه فاز به شبکه تکفاز متصل شده است، می توان انتظار داشت مطابق مقادیر زیر باشد.

گشتاور راه اندازی : از 25 تا 30 درصد مقدار نامی

حداکثر ولتاژ : از 70 الی 80 درصد مقدار نامی

توجه: اگر گشتاور راه اندازی کافی نیست، می توان آن را با افزودن یک خازن راه انداز موتور که مقدار خازنی آن تقریبا دو برابر مقدار ذکر شده است بهبود بخشید. اندازه این خازن باید پس از انجام تست در حالت واقعی و با آزمون و خطا تعیین شود.

چگونه می توان خازن مناسب را انتخاب کرد؟

تصمیم گیری در این مورد بسیار مهم است که ما باید اندازه حدودی خازن در هنگام برنامه ریزی برای کارکرد موتور سه فاز در منبع تغذیه تک فاز را در نظر بگیریم. اگر انتخاب خازن بدرستی انجام نشده باشد ممکن است بر وضعیت و عملکرد موتور تاثیر بگذارد  و همچنین می تواند به سیم پیچ موتورآسیب وارد کند.

در جدول زیر مقدار تقریبی خازن مورد نیاز آورده شده است. ما باید ولتاژ حین کار VS  و ولتاژ شبکه را برای جلوگیری از هر گونه آسیب در سیم پیچ سه فاز و یا خود خازن را در نظر بگیریم.

به جدول زیر مراجعه نمایید:

 

منبع :  https://www.electricneutron.com/electric-motor

نظرات کاربران

Responsive image
جواهری
1397/10/05

با سلام -یه موتور سه فاز2 اسب بخار (با گیربکس)رو با ولتاژتکفازخواستیم راه اندازی کنیم با دو عددخازن45 میکرو اما راه اندازی نشد وبا خازن250میکرو راه اندازی شداما بعد از راه اندازی جریان زیادی می کشید؛علت چی می تونه باشد وراهکار پیشنهادی ؟با تشکر

Responsive image
محمدرسول کریمی(مدیر سایت)

سلام آقای جواهری

در راه اندازی موتور سه فاز با برق تکفاز توان و گشتاور موتور کاهش می یابد. یک موتور دو اسب به 100 میکروفاراد خازن نیاز دارد. احتمال دارد بار یا گشتاور راه اندازی مورد نیاز شما از مقدار تولید شده توسط موتور بیشتر باشد. شاید بد نباشد گزینه استفاده از یک درایو ورودی تکفاز و خروجی سه فاز را هم بررسی کنید.

Responsive image
افشین قجاوند
1397/09/20

سلام. 1- توان راکتیو خازن دائم کار مورد نظر بازای هر کیلوات توان موتور ، چند کیلووار می باشد؟ 2- موتورهای سه فاز تا حداکثر چند کیلووات را می‌توان به صورت تکفاز راه‌اندازی نمود؟ 3- مدت زمان کارکرد در بار کامل و با این شرط (تبدیل موتور سه فاز به تکفاز) چه مدت است؟ 4- راندمان موتور چقدر کاهش می‌یابد؟ 5- سرعت موتور چقدر کاهش می‌یابد؟ 6- زمانیکه گشتاور راه اندازی بالا است ، خازن راه انداز به چه صورت در مدار نصب می گردد و پس از چه مدت زمان می‌بایست از مدار خارج شود؟

Responsive image
محمدرسول کریمی(مدیر سایت)

سلام افشین جان

1- میزان توان راکتیو کاملا وابسته به توان موتور سه فاز است در توانهای کوچک ضریب توان حدود 0.7 و در تونهای زیاد تا 0.9 هم می رسد. این مورد از کاتالوگ سازنده در دسترس است.
2- معمولا برای راه اندازی موتور سه فاز بصورت تکفاز به 70 میکروفاراد خازن برای هر کیلووات موتور نیاز دارید. ظرفیت خازن الکتروموتوری موجود در بازار شما را محدود می کند معمولا خازن 100 تا 150 میکروفاراد دائم کار در بازار پیدا می شود.
3- در مورد مدت زمان کارکرد یک الکتروموتور بایستی بتواند دائم کار کند اما بایستی پایش شود که دمای آن از دمای مجاز کلاس حرارتی بیشتر نشود.
4- کاهش راندمان قاعده خاصی ندارد اما قطعا کاهش می یابد.
5- سرعت موتور کاملا به مقدار بار بستگی دارد در صورتیکه مقدار زیادی کاهش یابد نشان دهنده این است که موتور احتمالا داغ کرده و خواهد سوخت بذا باید از این روش اجتناب کرد.
6- اگر در مورد این مقاله منظور شما است خازنها دائم هستند و راه انداز نیستند.

نظر خود را ثبت نمایید

CAPTCHA code